Zagreb 2004.

Zagreb 2004.
Priče:

  • Aleksandar Žiljak: Noć kada je završio rat
  • Zoran Vlahović: Petar se vratio kući
  • Tatjana Jambrišak: Duh novog svijeta (priča nagrađena SFEROM!)
  • Goran Konvični: Jeftine riječi
  • Davorin Horak: Sfumato
  • Irena Krčelić: Nova
  • Dejan Fabić: U mreži
  • Darko Macan: ’04.

Urednik: Darko Macan

Naslovnica: Aleksandar Žiljak
 

Predgovor:

Kolumbu je bilo gadno. Kad se u brodovima naviklim na priobalne vode otputio na svoje djevičansko putovanje preko otvorenog oceana samo je vjerovao da je Zemlja okrugla, tek se nadao da i tim putem može stići kamo je krenuo, da je njegov cilj zaista ondje gdje ga je i zamislio.

Nama je bilo mnogo lakše. Mi smo znali da budućnost postoji.

Putovanje ipak nije bilo bez svojih poteškoća. Dobili smo mi svoju dozu zabrinutog osluškivanja prenapregnutih dasaka našeg plovila i besanih noći u kojima smo utrobu izbacivali mučeni temporalnom bolešću. Dobili smo pripadajući nam dio nevjerice, ruganja, sumnji tuđih i vlastitih, a svaki smo korak morali učiti ispočetka. Ali, uspjelo nam je! Bili smo tamo i vratili se.

I svatko je pronašao nešto što će iz budućnosti donijeti. Ima tu i žaba-pankera i ovipozitora i novih tehnika komuniciranja s duhovima, mreža koje uništavaju i u kojima se igra, vodopada govana, oživotvorene Povijesti, šahista i pasa koji govore. Počesto smo donijeli slične stvari – metro se, recimo, mnogima svidio – ali jedno je najvažnije i nitko na to nije zaboravio.

S našeg smo izleta, otkrivanja, pustolovine svi donijeli priče. A to je važno. Jer sutrašnjica može biti ne znam kako mračna i gadna, a mi ćemo, dok je priča, znati da u njoj ima ljudi koji se pripovijedanjem održavaju ljudima. Znat ćemo da ima nade.

I još samo da Vam kažem: svidjelo nam se gdje smo bili i kanimo se vratiti. A možete nam se i Vi pridružiti. Ne morate se bojati, lako je. Dva su načina: Ili nastavite ovim tempom i ono što dolazi otkrivajte trenutak po trenutak, ili ubrzajte s nama pa –

– okrenite stranicu.

Urednik

-> Čitaonica / SFerakonske zbirke